#wspieramRenię

#wspieramRenię

Pitagoras powiedział: „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”. Z muzyką w naszym mieście niezaprzeczalnie kojarzy się nazwisko Renaty Bosackiej. Wierzymy, że zgodnie z tą sentencją, w wielu z nas obudzi się pragnienie czynienia dobra. Mamy okazję pomóc, aby znów zabrzmiała, tak lubiana przez nas muzyka w wykonaniu chórów pod kierunkiem Renaty Bosackiej, aby znajoma sylwetka pojawiła się na trasie Półmaratonu Słowaka.

Kim jest Renata?

Znamy ją z wielu działalności, przede wszystkim jednak od 30 lat jest nauczycielem. Dotychczas uczyła muzyki, plastyki, wiedzy o sztuce w Szkole Podstawowej  nr 1 im. Polskich Olimpijczyków i Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Zainicjowała i realizowała od 25 lat program umuzykalniania i ukulturalniania dzieci i młodzieży w ramach sobotnio/niedzielnych wyjazdów do Teatru Wielkiego, Muzycznego i Filharmonii w Poznaniu. Od 2006 r. realizowała Program Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, przy współpracy z Fundacją Kultury Polskiej i CK ”Rondo” w Grodzisku Wielkopolskim, dzięki czemu przyczynia się do rozwijania talentów wokalnych uczniów. Prowadzi dwa chóry „Kantylena” i „LOJS”.

Uczniowie pod jej kierunkiem zdobywali nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach na szczeblu gminy, powiatu, rejonu i województwa. Coroczny udział uczniów w Przeglądach Chórów Szkolnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu – owocował zdobyciem przez chór szkolny „Kantylena” pod batutą Renaty Bosackiej licznych nagród: trzykrotnie Złotego Dyplomu oraz Grand Prix – nagrody głównej –Wielkopolskim Przeglądzie Chórów Szkolnych „Śpiewająca Wielkopolska”, I miejsca – w kategorii chóry szkolne w Projekcie Akademia Chóralna, I miejsca w kategorii zespoły w Konkursie Piosenki Międzynarodowej w Bukowcu. W wielu konkursach nagrody zdobywali też soliści.

Dzięki Renacie szkolne i miejskie imprezy kulturalne zyskiwały właściwe brzmienie. Jest współautorem i realizatorem ogólnoszkolnych i interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych. Znają ją wszyscy mieszkańcy naszego miasta, wielu mieszkańców Wielkopolski, a także innych regionów Polski.

Ogromną pasją Renaty jest też sport. Uwielbia biegać, ćwiczyć na siłowni, jeździć rowerem. W tej kategorii osiągała również sukcesy, najważniejsze to: Nagroda dla Najlepszej Zawodniczki Powiatu Grodziskiego w Biegu Opalińskich w 2008r.; udział w sztafecie 100 km Cottbus – Zielona Góra, I miejsce drużynowo w Biegu Samorządowców w Jarosławcu, przebiegniecie 3 maratonów (42, 195 km) we Wrocławiu i dwukrotnie w Poznaniu. Brała udział również w dziesięciu Półmaratonach „Słowaka”.

W 2010 roku została Radną Rady Miejskiej. Lokalna polityka jest jej bliska, bo dotyczy wspólnej przyszłości. Dlatego postanowiła wystartować w wyborach, aby mieć wpływ na losy swojej małej ojczyzny. W 2014 roku ponownie otrzymała mandat radnej, pracowała w komisji do spraw wsi i rolnictwa oraz w komisji rewizyjnej. Współpracowała ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Grodzisku Wlkp. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, z Przedszkolem Gminnym im. Krasnala Hałabały, z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Grodzisku Wielkopolskim.

Jej praca i działalność była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Otrzymała dyplom Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie kultury wśród dzieci i młodzieży  w 1997 r. oraz trzykrotnie Nagrodę Prezesa Pro Symfoniki za wybitne osiągnięcia w propagowaniu muzyki wśród dzieci i młodzieży, a także kilkakrotnie Nagrody Burmistrza i Dyrektora Szkoły.

W sierpniu 2018r. Jej życie uległo całkowitej zmianie. Zaczęło się od operacji ginekologicznej, która przysporzyła dalszych problemów ze zdrowiem. Miesiąc po przebytej operacji, dokładnie 13 września 2018r. doznała rozległego udaru mózgu, którego skutkiem jest afazja mieszana ze znaczną przewagą afazji ruchowej kinestetyczno-kinetycznej. Na szczęście sprawność ruchowa, po wyczerpujących ćwiczeniach wróciła bardzo szybko. Dzięki temu Renata może prowadzić w miarę „normalny” tryb życia. Najboleśniejsza była utrata mowy i pamięci, co utrudniało kontakt z otoczeniem. Już w szpitalu rozpoczęła intensywną rehabilitację, która polegała na nauce życia od nowa: rozpoznawania członków rodziny, przedmiotów codziennego użytku, otaczających sprzętów itp. Z ogromną determinacją uczestniczyła w zajęciach z logopedą oraz neurolologopedą, które przynosiły coraz lepsze efekty. Dzięki pomocy rodziny, przyjaciół, uczniów oraz wszystkich ludzi dobrej woli, udało się zorganizować wyjazd do Ośrodka Rehabilitacji po Udarze Mózgu „Norman” w Koszalinie. Dwutygodniowy pobyt to koszt powyżej 6 tysięcy złotych. Niestety jeden pobyt to za mało…

Chęć powrotu do pracy mobilizowała do intensywnych ćwiczeń. Początek roku 2019r. dawał nowe nadzieje. Codzienne treningi, praca z fizjoterapeutą oraz Nordig Walking przywróciły całkowicie sprawność ruchową. Nie znając Renaty, można powiedzieć, że wcale nie widać, że miała udar.

Niestety, jak to często się zdarza, choroba lubi powracać. Wypracowane wcześniej efekty cofnęły się. Ponownie wystąpiły dawne zaburzenia mowy po przebytym zawale mózgu. Renata nie traci nadziei i wiary w powrót do zdrowia, dlatego tak ważna jest pomoc. Rehabilitacja jest bardzo kosztowna. Z uwagi na to, że oczekiwania na wizyty u specjalistów (kardiologa, neurologa, endokrynologa, neurologopedy) publicznej służby zdrowia są bardzo odległe, a pacjent po udarze powinien być pod stałą i częstą kontrolą, konieczne są prywatne (niestety kosztowne) wizyty. Pobyt w ośrodku leczenia afazji również. Zwracamy się z gorącą prośba o pomoc finansową na dalszą, konieczną rehabilitację.

Dziś w takiej sytuacji znalazła się Renata. Zdrowa, uprawiająca sport, zawsze pełna wigoru, zaangażowana społecznie, wrażliwa na potrzeby innych. Jeden dzień zmienił wszystko. Teraz sukcesem jest każde nowe słowa wypowiedziane poprawnie. Dla nas taka oczywista rzecz, a dla niej ogromny wysiłek. Każdego z nas może to spotkać, nawet w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Na konto tej fundacji można wpłacać pieniądze:

Stowarzyszenie LORDS (Lokalny Ośrodek Rozwoju Doradztwa i Szkoleń)

ul. Wrocławska 2
67-100 Nowa Sól

33 2030 0045 1110 0000 0412 2690

koniecznie z dopiskiem:

wspieramRenię

http://lords.com.pl

 

Możliwość komentowania została wyłączona.