Ulična Trka Brod … czyli bałkańskie wojaże GKB

W dniach 21-24 listopada grupa biegaczy z Grodziskiego Klubu Biegacza przebywała w miejscowości Brod w Republice Serbskiej, w Bośni i Hercegowinie na organizowanym w sobotę 23 listopada biegu ulicznym na dystansie 5 i 10 km.

Był to pierwszy bieg organizowany przez biegaczy serbskich zaprzyjaźnionych z biegaczami z Grodziska. Była to również doskonała okazja do odwiedzin i do poznania kawałka Bośni.

Mimo że wciąż widać ślady wojny z lat 1992-1995, to jednak czuć, że miasto, pomimo trudności, otwiera się na zewnątrz i próbuje korzystać z możliwości jakie daje bliskość granicy i Unii Europejskiej. W czasie pobytu była możliwość spotkania z Naczelnikiem Gminy, Panem Iliją Jovičićem oraz jego współpracownikami oraz z polskim żołnierzami z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie. Był również czas na zwiedzanie okolic i wizytę w niezwykle klimatycznej restauracji. Sobota to czas, który spędzony został na poznawaniu miasta i mieszkańców oraz przygotowaniach do biegu, który rozpoczął się o godzinie 16.00. Sam bieg był niezwykle mocno obsadzony. Wystarczy tylko wspomnieć, że w kategorii kobiet bieg wygrała Lucia Kimani Mwahiki-Marčetić – bośniacka lekkoatletka pochodzenia kenijskiego, specjalizująca się w biegach długodystansowych, uczestniczka igrzysk w Pekinie, Londynie, oraz w Rio de Janeiro. A w kategorii mężczyzn – Osman Junuzovic, zwycięzca tegorocznego półmaratonu w Sarajewie.

Biegacze z Polski osiągnęli poniższe czasy:

Piotr Humerski 38:50 (8. miejsce open)

Michał Sokół 48:10

Piotr Bartkowiak 57:55

Beata Brudło 59:14

Zbigniew Bernacki 1:00:53

Wyjazd został dofinansowany przez Gminę Grodzisk Wielkopolski w ramach projektu dotyczącego Rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami Gmin zaprzyjaźnionych z Gminą Grodzisk Wielkopolski – Zabiegane miasta partnerskie.

Możliwość komentowania została wyłączona.