Coraz szybciej robi się ciemno, zachęcamy więc do noszenia kamizelek lub innych elementów odblaskowych. Lokalnie szczególnie ważne jest to na drodze między Grodziskiem Wlkp. a Kąkolewem. Już same zakręty na tej trasie utrudniają widoczność – nie pogarszajmy sprawy sami.
Człowiek z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości nawet ponad 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 20 – 40 metrów. Droga hamowania na suchym asfalcie przy prędkości 90 km/h to ok. 70 m. Mokry asfalt to ponad 100 m. Jeżeli kierowca zbyt późno zauważy pieszego to może nawet nie zacząć hamowania (droga reakcji jest zbyt długa). Czas reakcji kierowcy (uważnego, zdrowego, nie pijanego i nie naćpanego) to co najmniej 0,5 s, czas na zadziałanie hamulców to kolejne 0,5 s to znaczy że samochód jadący z prędkością 90 km/h zanim zacznie zwalniać przejedzie 25 m. Niestety te obliczenia są zupełnie prawdziwe i zgodne z brutalnymi prawami fizyki.
USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – tekst jednolity z dnia 30 sierpnia 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zmianami)
Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym weszła w życie 31 sierpnia 2014r. W artykule 11 dodano ustęp 4a w brzmieniu:
„4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.”,
Elementami odblaskowymi mogą być kamizelki, opaski lub przedmioty doczepione do ubrania, najlepiej na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców (czyli „w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu”).
http://www.prawko-kwartnik.info/kalku/zatrzymanie.html – fajny kalkulator drogi zatrzymania (droga zatrzymania =droga reakcji + droga hamowania)