15-lecie klubu

30 listopada minie dokładanie 15 lat od dnia, w którym Stowarzyszenie Grodziski Klub Biegacza otrzymało decyzję o zarejestrowaniu. Tym samym oficjalnie funkcjonujemy już 15 lat!

Aby uczcić nasz jubileusz, 23 listopada w Hotelu Reśliński zorganizowaliśmy spotkanie, na które zaprosiliśmy byłych i obecnych członków GKB, przedstawicieli stowarzyszeń biegowych z Buku, Nowego Tomyśla, Opalenicy, Wolsztyna, klubów, z którymi spotykamy się często na innych biegach, u których możemy gościć podczas organizowanych przez nich imprez. Klubów, z którymi możemy wspólnie coś zorganizować! Pojawili się również przedstawiciele różnych grup działających w naszym mieście m.in.: Danflor Team, Morsy, Cykliści, Grodziscy Seniorzy. Były również osoby, które wspierają nas i nasze imprezy pod różnymi postaciami, czy to rzeczowo czy finansowo. Bez tych osób i instytucji które reprezentują, wielu przedsięwzięć po prostu nie udałoby się nam zrealizować.

Był to moment, podczas którego mogliśmy podsumować te 15 lat działalności.

Na zebraniu założycielskim w 2007 roku, zorganizowanym w małym barze przy herbacie, prezesem wybrano Lecha Wojciechowskiego, a wiceprezesami zostali Marek Małecki i Piotr Bartkowiak.

Przez te 15 lat trochę się w naszym klubie działo. Zmieniał się skład Klubu – nasi klubowicze odchodzili i wracali, zakładali kluby w swoich rodzinnych miastach.

Zmieniał się także zarząd. W dniu 21 maja 2014 r. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Grodziski Klubu Biegacza wybrało na 3 letnia kadencję nowy Zarząd Klubu: Prezesem został Michał Sokół, a Członkami Zarządu Magdalena Stępień i Marcin Łodyga. Później miejsce Magdy zajęła Kasia Konkiewicz.

27 października 2016 roku Zarząd zmienił się kolejny raz. Funkcję Prezesa objął Maciej Wróbel, a Członkami Zarządu zostali Michał Michalski i Marcin Łodyga, którego od 21 czerwca 2017 zastąpiła Magda Hejnar.

W październiku 2017 roku Zarząd znowu się zmienił. Prezesem został Piotr Bartkowiak, a Członkami Zarządu Barbara Cichos i Marcin Łodyga. I ten skład jest do dzisiaj.

Pamiętamy jednak, że początki naszego stowarzyszenia zawiązały się trochę wcześniej – bo przed pierwszym półmaratonem Słowaka. Już 23 lutego 2004 roku odbyło się pierwsze, nieformalne spotkanie osób, które wspólnie chciały zorganizować klub biegowy. Spotkanie odbyło się w budynku, którego dzisiaj już nie ma, w tzw. harcówce przy ulicy Mossego.

Byli to:

Dorota Przybysz, Anna Małecka, Lech Wojciechowski, Leszek Grześkowiak, Maciej Grześkowiak, Sławomir Chwirot, Zbigniew Klapa, Marek Małecki, Zbigniew Bernacki, Dariusz Nowicki, Janusz Baranowski, Bartosz Burmistrzak, Dawid Grześkowiak.

Przełomem okazał się pierwszy Półmaraton Słowaka. 17 czerwca 2007 na starcie biegu, którego pomysłodawcą był Marek Małecki, stanęło 325 osób. Wśród organizatorów był również, jeszcze wtedy nieformalny, Grodziski Klub Biegacza.

Potem już poszło lawinowo. Wkrótce bez problemu spotkało się 15 osób, założycieli stowarzyszenia, którego pierwszym prezesem, był Lech Wojciechowski czyli inaczej – Duży Leszek.

Ideą stowarzyszenia jest nie tylko biegowa pasja, ale również możliwość wspólnego realizowania ciekawych pomysłów. I właśnie to jest fundamentem działalności klubu.

A patrząc wstecz, trochę rzeczy udało nam się zrealizować.

Podchwyciliśmy pomysł Gazety Wyborczej i zorganizowaliśmy Akcję Polska Biega. Za pierwszym razem wspólnie z ambasadorami akcji przebiegliśmy od granicy gminy do grodziskiego ratusza. Jednorazowa akcja stała się ogólnopolską imprezą cykliczną, którą wspólnie z grodziskim Urzędem Miejskim realizujemy w parku miejskim. W naszym przypadku skupiamy się przede wszystkim na uczestnictwie dzieci, a także na wspólnej, wielopokoleniowej zabawie.

W tym roku, poszerzyliśmy nieco formułę organizując bieg „Polska biega z Ukrainą”.

Od kilku lat w podgrodziskim Zdroju organizujemy biathlon letni GKB, czyli połączenie biegania ze strzelaniem. Mimo, że sam pomysł zrodził się spontanicznie podczas spotkania przed jakimś poznańskim biegiem, to organizacja biathlonu na trwałe wpisała się w życie klubu. Ta nietypowa, niszowa impreza, nie odbyłaby się bez pomocy klubu oficerów rezerwy, Stowarzyszenia GRYF i Urzędu Miejskiego. Wykorzystujemy teren i zaplecze jakim dysponuje gmina. Dystans to około 8km + 10 strzałów z małokalibrowej broni strzeleckiej.

Zalesione tereny w zachodniej części gminy idealnie nadają się do rekreacji ruchowej. Dlatego też postanowiliśmy to wykorzystać i od kilku lat, również w Zdroju, organizujemy bieg pod nazwą Pętla Krosowa Grodziskiego Klubu Biegacza. Dystans nietypowy, bo około 7 km, ale trasa ciekawa i wymagająca. Czyli taka, jakie lubimy 😉

Z innych inicjatywy, które wspólnie realizujemy lub współorganizujemy to: bieg noworoczny Od Bernarda do Bernarda, Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Sztafeta Biegowa do grobu ojca Bernarda w Lubiniu, a od kilku już lat razem z Nowotomyskim Klubem Biegacza CHYŻY oraz Wolsztyńskim Klubem Biegowym – bieg GwiNT Ultra Cross.

Dzięki dofinansowaniu z gminy Grodzisk prawie od początku działalności, nie tylko możemy organizować powyższe imprezy, ale również wspólnie możemy jeździć na zawody, również na te biegi, które odbywają się poza granicami naszego kraju.

Nawiązaliśmy współpracę z klubami biegowymi spoza naszego kraju. Gościliśmy serbskich biegaczy z bośniackiego Brodu i sami również mogliśmy pobiec ulicami wzdłuż wielkiej rzeki Sawy. Kilkukrotnie byliśmy również w litewskim Birżai na corocznym święcie miasta, gdzie również mogliśmy pobiec ulicami tego miasta, a ostatnio nawet po kilkusetmetrowym moście.

Pandemia mocno uderzyła w biegowy świat. Odwoływano lub przekładano biegi. Nawet biegowa partyzantka nie wchodziła w grę – był moment, gdy zakazano wstępu do lasu. Udało się to jednak przetrwać. I jako jedni z pierwszych zorganizowaliśmy oficjalny bieg na dystansie 5 km, jeszcze z limitami uczestników i przy zachowaniu środków ostrożności. Była to tak zwana Pogoń za zającem, która tym razem odbyła się w Ujeździe, przy stacji kolejowej, która też jest świetną bazą do organizowana różnych ciekawych imprez.

W czasie pandemii nie odbywał się co prawda Półmaraton Słowaka, ale udało nam się zorganizować dwa półmaratony zastępcze – oczywiście za każdym razem w drugą niedzielę czerwca.

Zorganizowaliśmy również dwie edycje Twin Towns Race, czyli Biegu Miast Partnerskich. Do tej korespondencyjnej zabawy zaprosiliśmy biegaczy – mieszkańców miast partnerskich Grodziska Wielkopolskiego.

A w tym roku zorganizowaliśmy zupełne nowy cykl – Cztery Pętle Roku GKB, który spotkał się ciepłym przyjęciem przez uczestników.

Ufff trochę tego było przez te lata.

Spotkaniem w Hotelu Reśliński chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy współpracują z nami i pomagają nam w naszej działalności. Dla wszystkich przygotowaliśmy dwie małe niespodzianki. I wbrew pozorom, były one powiązane z naszym klubem.

Jako pierwszy wystąpił Jakub Walkowiak. Iluzjonista, zawodowy strażak, na co dzień pracujący w Grodziskiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Jakiś czas temu było głośno o Jakubie ponieważ był inicjatorem akcji Gasimy Afrykę – Misja Tanzania, która za cel postawiła sobie zakup wozu strażackiego dla wioski Butiama w Tanzanii. Wspólnie z Jakubem w 2017 roku, podczas V edycji Pętli Krosowej GKB, zorganizowaliśmy piknik, podczas którego zbieraliśmy środki na ten cel. Auto zostało zakupione, przetransportowane do Tanzanii i co najważniejsze, jest aktywnie wykorzystywane przez miejscowych strażaków. Jakub potrafi nawiązać świetny kontakt z publiką, którą mocną zaczarował lub oczarował tego dnia.

Potem przyszedł czas na Tomka Nowaczyka. Artysta kabaretowy związany z poznańskim kabaretem Czesuaf, stand-uper, improwizator, klaun w fundacji „Czerwone Noski – Klown w Szpitalu”, a także zapalony biegacz – ultramaratończyk. Aktywny uczestnik co najmniej dwóch edycji GwiNT Ultra Cross.

W roku 2018 Tomek ukończył Super GWiNTa na dystansie ponad 160 km z czasem 21 godzin i 55 minut. W 2019 roku poprawił ten wynik, kończąc bieg na sto mil z czasem 20 godzin i 18 minut. W tym roku, ze względu na kontuzję nie udało mu się „zaliczyć” GWiNTa, ale odgrażał się że w 2023 jeszcze do nas wróci! Z racji swoich biegowych doświadczeń jego monologi dotyczące biegania i całej tej otoczki biegowej mocno trafiały do publiki.

Ostatnim punktem programu był jubileuszowy tort, który szybko został wchłonięty przez gości.

Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie, życzenia i prezenty. Było MEGA!

Dzięki i do zobaczenia!

GKB

Możliwość komentowania została wyłączona.