18 listopada o godzinie 18.00 w hotelu BEHAPOWIEC w Grodzisku odbył się jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Grodziski Klub Biegacza. Podczas wspólnego spotkania, które przebiegało w ciepłej i humorystycznej atmosferze, wieczór spędziło blisko 60 osób: obecnych i byłych klubowiczów, przedstawicieli innych stowarzyszeń sportowych z Grodziska, Opalenicy, Buku, Nowego Tomyśla i Wolsztyna oraz osób, które w różnych formach, czy to rzeczowych czy też finansowych, wspierają tę biegową pasję.
Oprócz części oficjalnej, podczas której obecny Prezes Stowarzyszenia – Piotr Bartkowiak przedstawił 10-lecie działalności klubu, był również czas na cześć rozrywkową, gdzie z krótkim występem wokalnym zaprezentowała się Aleksandra Ciesielska oraz iluzjonista Piotr Tyczyński. Końcowy punktem programu był jubileuszowy tort, specjalnie na tę okazję przygotowany przez byłego członka GKB – Michała Węgrzyna.
Historia działalności GKB
30 listopada 2007 roku Grodziski Klub Biegacza otrzymał decyzję zatwierdzającą wpis Stowarzyszenia do rejestru klubów sportowych prowadzonego przez Starostwo Powiatowe. Początki Stowarzyszenia zawiązały się trochę wcześniej – bo przed pierwsyzm półmaratonem Słowaka. Już 23 lutego 2004 roku odbyło się pierwsze, nieformalne spotkanie osób, które wspólnie chciały zorganizować klub biegowy. Spotkanie odbyło się w budynku, którego dzisiaj już nie ma, w tzw. harcówce przy ulicy Mossego.
Przełomem okazał się pierwszy Półmaraton Słowaka. 17 czerwca 2007 na starcie biegu, którego pomysłodawcą był Marek Małecki, stanęło 325 osób. Wśród organizatorów był również, jeszcze nieformalny wtedy, Grodzisk Klub Biegacza. Wkrótce spotkało się 15 osób, założycieli stowarzyszenia, którego pierwszym prezesem wybrano Lecha Wojciechowskiego.
Ideą klubu jest nie tylko biegowa pasja, ale również możność wspólnego realizowania pomysłów. I to jest fundamentem działalności Stowarzyszenia.
Kilka lata temu podchwycony został pomysł Gazety Wyborczej, i w Grodzisku zorganizowana została „Akcja Polska Biega”. Za pierwszym razem, wspólnie z ambasadorami akcji, grodziscy biegacze przebiegli od granicy gminy do grodziskiego ratusza. Jednorazowa akcja stała się ogólnopolską imprezą cykliczną, którą wspólnie z grodziskim Urzędem Miejskim realizowana jest w parku co roku. Ważne jest uczestnictwo dzieci, a przede wszystkim wspólna, wielopokoleniowa zabawa.
Od kilku lat w podgrodziskim Zdroju organizowany jest „Biathlon Letni GKB”, czyli połączenie biegania ze strzelaniem. Mimo że sam pomysł zrodził się spontanicznie, to organizacja biathlonu na trwałe wpisała się w życiu klubu. Ta nietypowa, niszowa impreza, nie odbyłaby się bez pomocy klubu oficerów rezerwy, Stowarzyszenia GRYF i Urzędu Miejskiego. Wykorzystuje ona tereny i zaplecze, jakimi dysponuje gmina. Dystans zawodów to około 8km + 10 strzałów z małokalibrowej broni strzeleckiej. Pikanterii temu biegowi dodaje fakt, że za każde pudło… trzeba przebiec dodatkową rundę karną. Czyli dla zadeklarowanego pacyfisty do przebiegnięcia będzie dodatkowy kilometr. Ostatnio zawody udało się poszerzyć o biegi dziecięce. Ale dzieci nie strzelają! Ograniczają się tylko do biegu.
Zalesione tereny w zachodniej części gminy idealnie nadają się do rekreacji ruchowej. Dlatego też postanowiono to wykorzystać i od kilku lat, również w Zdroju, organizowany jest bieg pod nazwą „Pętla Krosowa Grodziskiego Klubu Biegacza”. Rywalizacja odbywa się na dość nietypowym dystansie, bo około 7 km, ale trasa jest ciekawa i wymagająca. Wspólnie z Nadleśnictwem Grodzisk szlak ten został na stałe oznaczony.
Innymi inicjatywami, które GKB realizuje lub współorganizuje są: Bieg Noworoczny „Od Bernarda do Bernarda”, Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Sztafeta Biegowa do grobu ojca Bernarda w Lubiniu, a ostatnio również GWiNT Ultra Cross.
Dzięki dofinansowaniu z gminy Grodzisk, prawie od początku działalności klubu, organizowane są nie tylko powyższe imprezy, ale również wspólne wyjazdy na zawody, również na te biegi, które odbywają się poza granicami kraju.
O bieganiu można równie ciekawie opowiadać. Dlatego rok temu, we współpracy z bankiem Credit Agricole zorganizowana została Konferencja Biegowa pt.:„ Dwa spojrzenia na sport wyczynowy”. Bohaterami wieczoru byli: Michał Bartoszak – polski lekkoatleta, olimpijczyk z Aten, jeden z najlepszych polskich długodystansowców w historii, obecnie trener; oraz Jakub Abramczuk – dziennikarz, ultramaratończyk oraz autor internetowego bloga.
Kolejnym etapem działalności jest nawiązanie współpracy z klubami biegowymi spoza naszego kraju. Pierwsze kroki zostały już poczynione. W czerwcu tego roku, klub gościł serbskich biegaczy z bośniackiego miasta Brod, którzy pobiegli w grodziskim półmaratonie Słowaka. W najbliższych planach nawiązanie podobnych wymian z Hiszpanią i Litwą.
Jedni klubowicze przychodzą, inni odchodzą. Jedni jeszcze uczą się, inni pracują… a jeszcze inni są już na emeryturze. Każdy ma swoje priorytety i swoje życiowe plany, które powodują czasem, że na biegową pasję można poświęcić mniej lub więcej czasu. Najważniejsze, że wśród biegaczy nie ma barier wiekowych, liczą się natomiast przebyte kilometry i kolejne starty. Dziś w klubie jest ponad 50 osób, choć przez te 10 lat przez szeregi klubu przewinęło się, a raczej przebiegło, ponad 100 osób.