Ultra Cross GWiNT 2018 – relacja

V edycja ultramaratonu GWiNT Ultra Cross przeszła już do historii

Od kilku miesięcy trwały przygotowania do kolejnej edycji GWiNT-a. Nazwa zawodów nawiązuje do pierwszych liter miast, w których siedziby mają organizatorzy i w których zlokalizowane są starty i meta – Grodziska Wielkopolskiego, Wolsztyna i Nowego Tomyśla. GWiNT to impreza o charakterze terenowym. Jej trasa przebiega przez najpiękniejsze krajobrazowo tereny leśne powiatów grodziskiego, wolsztyńskiego i nowotomyskiego. Pod koniec 2017 roku oraz w miesiącach poprzedzających zawody, przedstawiciele 3 klubów biegowych regularnie spotykali się w celu omówienia stanu realizacji zadań, nowych pomysłów i co najważniejsze, odpowiedniej trasy. W tym roku start dystansu Super GWiNT (100 mil) a tym samym meta wszystkich dystansów, przypadał w Grodzisku Wielkopolskim. W rankingu biegów z 2017 roku GWiNT uzyskał 6 nominacji, z czego w czterech zajął 1. miejsce (w kategoriach: ultramaraton, biegi przełajowe, miasta 5000 – 25000 mieszkańców, Województwo Wielkopolskie), a w dwóch pozostałych miejsce 2. (w kategoriach: Biegi organizowane przez stowarzyszenia, fundacje, firmy oraz w kategorii biegi średnie od 200 do 499 uczestników). Takie wyniki zobowiązują. Data zawodów została wyznaczona na 11 i 12 maja 2018 r. Limit zawodników planowany był początkowo na 400 osób. Zapisy w tym roku wystartowały 15 stycznia 2018 r. o godzinie 20.00. Już po 1,5 godziny przewidziany limit został wyczerpany. 5 lutego rozpoczęły się zapisy dodatkowe na kolejne 50 miejsc, które skończyły się po… 2 minutach. Ostatnią możliwość zapisania się zawodnicy mieli 19 lutego… i tym razem limit miejsc został wyczerpany.
Kilka dni poprzedzających sam bieg to czas ostatnich przygotowań. Odbiór medali, statuetek i zawartości pakietów startowych, ilościowe przygotowanie wyposażenia punktów kontrolnych oraz fizyczne oznaczenie tras. Sam bieg nie mógł by się odbyć bez dużej ilości wolontariuszy, osób i instytucji wspomagających. Każdy z nich miał swój udział w tym niemałym przedsięwzięciu. Każdy z nich był większym lub mniejszym trybem w organizacyjnej machinie: obsady bazy zawodów, obsady poszczególnych startów i mety, punktów kontrolno-odżywczych, rowerzystów wspomagających biegaczy na poszczególnych odcinkach.
W piątek 11 maja od 16.00 można było odebrać pakiety na stumilową trasę, a już 2 godziny później ponad 90 śmiałków wyruszyło z grodziskiego Starego Rynku na ponad 160 kilometrowy odcinek. Gdy oni biegli, w biurze zawodów zaczęli pojawiać się „ultrasi”, którzy chcieli zmierzyć się z biegiem 110 kilometrowym. Po przetransportowaniu do Wolsztyna, blisko 100 biegaczy o 3.00 nad rannem wystartowało w Normal GWiNcie. Z kolei Mini GWiNTowcy, w 55 kilometrowy odcinek wyruszyli z Nowego Tomyśla w sobotę o 12.00. Kilkuset biegaczy z całej Polski, na różnych dystansach, walczyło z czasem, własnymi słabościami, upałem, również z nocnym chłodem, podbiegami i legendarnym już piachem… Nawet, jeśli nie wszyscy dotarli do mety, to już zostali zwycięzcami, bo sam fakt stanięcia na linii startu i bieg na jednym z gwintowych dystansów, predysponuje do tego, aby mówić o tych osobach z podziwem.
Pierwszy na mecie w grodziskim parku miejskim zameldował się Waldemar Pitula, który dystans 161 kilometrów pokonał w 16 godzin i 24 minuty, poprawiając wynik trasy o ponad 2 minuty.
Ostatecznie na podium GWiNT-a Super stanęli:

Waldemar Pitala (16:24:47), Sebastian Kaproń (17:38:11) i Marek Rutka (17:55:38) oraz Jolanta Witczak (24:02:52), Lidia Eling (24:27:31) i Katarzyna May-Adamek (26:19:25). Ten dystans ukończyło 54 zawodników.

Pierwsze trójki GWiNT-a Normal: Maciej Kuliński (11:10:20), Rafał Matyskiewicz (12:30:57) i Przemysław Jankowski (12:43:28) oraz Dagmara Binarsch (13:41:47), Aleksa Motylska (14:32:17) i Joanna Ratajczak (14:34:27). Normal GWiNT-a ukończyło 76 biegaczy.

Podium GWiNT-a Mini: Tomasz Pasik (4:33:15), Paweł Juszczak (4:51:42) i Bartosz Guzik (4:58:22) oraz Agnieszka Górniak-Antkowiak (5:19:29), Aleksandra Kryś (5:32:58) i Magdalena Jaworska (5:36:56). Ten dystans ukończyło 252 zawodników.

Wszystkim, którzy zmagali się z tą trudną trasą, tym, którzy dobiegli, ale też tym, których trasa pokonała – gratulujemy odwagi i siły. Jesteście wielcy!! Dziękujemy też wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby GWiNT się udał.