Towarzyski Półmaraton Grodziskich Kosynierów – relacja

28 kwietnia 2018 roku przypadała 170 rocznica bitwy w Grodzisku Wielkopolskim podczas Wiosny Ludów.  W związku z tym, że każda okazja do biegania jest dobrą okazją – Grodziski Klub Biegacza i Bukowski Klub Biegacza postanowiły wspólnie zorganizować… kameralny Towarzyski Półmaraton Grodziskich Kosynierów (choć tak naprawdę dystans liczył ponad 23 km).

A dlaczego z Buku do Grodziska? Bo według legendy na odsiecz Grodziskowi, który został wtedy zajęty przez wojska pruskie z lasu Grąblewskiego wyłoniły się oddziały powstańcze, które  przybyły ze spóźnioną odsieczą. Miały one pochodzić z okolic Buku i Uścięcic…

Biuro zawodów Półmaratonu było usytuowane w świetlicy w budynku Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej. Przy okazji można było obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą Wiośnie Ludów. Drugie, tym razem mobile biuro zawodów, znajdowało się na bukowskim Rynku, z którego o godzinie 10:30 biegacze pobiegli w kierunku Grodziska. Mimo upału wszyscy bezpiecznie dotarli po 2,5 godziny do mety, która usytuowana była pod pomnikiem kosynierów przy kościele pod wezwaniem św. Ducha.

Start do biegu w Buku dał Burmistrz Miast i Gminy Buk Stanisław Filipiak, a w Grodzisku biegaczy medalami udekorował Zastępca Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego – Piotr Hojan.

 

Słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy dołożyli swoją cząstką do zorganizowania tej imprezy:

Członkom GKB i BKB za organizację biegu, Browarowi Fortuna za złocisty wkład w pakiety startowe, firmie KAREBUD za  wodę i izotoniki na trasie, Henrykowi Rogozińskiemu z BKB, a właściwie… jego pszczołom za miodowy słoik dla uczestników, Joannie Jaśkowiak i jej uczniom ze Szkoły w Ptaszkowie za przygotowanie ulotki informacyjnej, ochotniczej straży pożarnej z Buku, która „wyprowadziła” biegaczy z miasta oraz grodziskiej policji, która asekurowała biegaczy między Słocińcem a Grąblewem.

Impreza została dofinansowana ze środków Funduszu Gminy Grodzisk Wielkopolski

 

Piotr Bartkowiak

 

Więcej zdjęć do znalezienia na stronie BKB:

GALERIA 1

GALERIA 2

 

 

Kategorie: Wpisy

Komentarze są wyłączone.